REU ostateczne starcie

O REU napisano całą masę informacji, więc nie będę odkrywał Ameryki na nowo. Zbiorę jednak garść faktów, które są istotne dla mnie, jako człowieka, który kupił sobie REU głównie z jednego powodu – bo niby czemu nie 🙂 Zapraszam na test REU z punktu widzenia zwykłego użytkownika.

reupic.jpg

Otóż, REU to pudełko, wielkości dwóch, może dwóch i pół pudełek po kasecie magnetofonowej. W pudełku jest RAM. No.. to by było na tyle. Cześć. :)))

Nie no, żartuję. Będzie trochę więcej.

Moje REU ma 512KB. REU to RAM który jednak nie jest “widziany” przez nasze maleństwa bezpośrednio. Po włożeniu REU do slotu, wciąż widzimy 38911 bytes free. Fakt ten wynika z tego, że procesor w naszych commodorkach “widzi” tylko 64 kilobajty na raz. Pozostałą pamięć procesor widzi jako 8 dodatkowych banków po 64 kilobajty między którymi może się przełączać. REU ma jeszcze jedną istotną funkcję. Jest to możliwość bardzo szybkiego kopiowania danych z banku do banku.

W dużym uproszczeniu więc dzięki tej funkcji pamięć tę można wykorzystywać jako RAM dysk. Można w niej zapisywać, można ją odczytywać, ale nie da się w niej nic uruchomić.

Powstało parę gier wykorzystujących REU, system GEOS radzi sobie z tym rozszerzeniem. Jest oczywiście cała masa demek na REU. Z tego co przeczytałem, modeli REU były trzy. Wersja oznaczona numerem 1700 miała 128 KB pamięci, wersja 1764 to całe 256 KB, a wersja 1750 (tę wersję wyrwałem z rąk pewnego Amerykanina) ma całe 512 KB. Podobno można zamontować większe ilości, ale do chwili, gdy sam nie sprawdzę (rękami @TatoArka), nie będę mógł tego potwierdzić. Nie będę także opisywał jak się programuje REU (cytując klasyka: “a mnie skąd wiedzieć, toż ja nigdy w życiu tego nie robił, żadnej wprawy nie mam” – w tym miejscu jednak zamiast białą flagą, macham flagą z logo C= i nie idę na czołgi).

Zapraszamy na film z uruchomienia paru demek, gier i programów testujących. Film robiony jest z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Nie jest to więc artykuł ściśle techniczny, a luźna opowieść o tym, że mam, że się cieszę, że działa i wygląda to tak, jak na filmie 🙂

Zapraszam do wspólnego oglądania zmagań z REU.

Linki:Categories: Film, hardware

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: