Startujemy!

10 stycznia 2020 – oficjalnie startujemy z serwisem C64portal.pl! Portalem dedykowanym dla miłośników 8-bitowych komputerów ze stajni Commodore.

baner1

Witajcie na C64portal.pl!

Dzisiaj jest 10.01.2020. Ogłaszamy oficjalne uruchomienie nowego portalu. Portalu, który chcieliśmy aby istniał w polskim internecie od dawna. Marzyło nam się miejsce będące świadectwem tego, jak popularne w XXI wieku są prawie czterdziestoletnie, 8-bitowe komputery firmy Commodore. Nasze zabawki, nasze maskotki, nasze obiekty westchnień z lat dzieciństwa.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy Commodorowcami!

… miłośnikami komputerów i technologii retro, fanatykami dawnych gier, demosceny, programowania, itp, itd… Nazwaliśmy nasze stowarzyszenie SMOK (Stowarzyszenie Miłośników Oldschoolowych Komputerów). Zarejestrowaliśmy się w sądzie, prowadzimy działalność niekomercyjną (niezarobkową), działalność z potrzeby serca i pasji. W takim duchu „odpalamy” dzisiaj ten portal. Ma być przejrzyście i dla wszystkich.

W maju, 2019 roku, zorganizowaliśmy w Opolu imprezę – party demoscenowe “Moonshine Dragons 2019”. Party dedykowane było tylko Commodore 64. Frekwencja, klimat, dobra zabawa i ogólnie Wasz odbiór tej imprezy, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Taka ilość pozytywnej energii, jaką otrzymaliśmy od Was, naładowała nas tak, że aż prosiło się aby coś z tym zrobić (spokojnie… na kolejne MD mamy ogromny zapas ;)) Okazało się, że tego nam wszystkim było trzeba – wspólnego spotkania i wspólnej zabawy, przy naszych ulubionych komputerach. Pomysł z portalem jest więc, w jakimś sensie, kontynuacją tej atmosfery z Moonshine Dragons. Chcielibyśmy, aby był takim miejscem pozytywnej energii, niesionej z ciekawymi tematami ze świata C64, C128 czy C+4/C116. Żeby pojawiały się ciekawe artykuły o tematach bieżących i z epoki, żeby dało się, w fajnym klimacie, podyskutować o obejrzanym filmiku z YT albo dowiedzieć się o ciekawostkach z demosceny, przeczytać raport z jakiejś fajnej zagranicznej imprezy. Jednym słowem – uznamy c64portal.pl za sukces, jeśli raz na jakiś czas powiecie sobie:

„Ehhh, wejdę na c64portal.pl – zobaczę co słychać w świecie Commodore”.

Zaczynamy skromnie, z tym co uznaliśmy za niezbędne minimum. Będziemy stopniowo zapełniali serwis treściami, będziemy pracowali nad resztą rzeczy, dopieszczaniem formy i treści, które stopniowo dodamy. Powoli, bo nigdzie nam się nie śpieszy. To pasja, a nie praca w korpo. Stopniowo, bo będziemy obserwowali co Wam się podoba. Będziemy słuchali Waszych opinii i sugestii. Ba, czekamy także na Wasze artykuły, ciekawe filmy z YT, ciekawostki czy gorące newsy. To, co widzicie na ten moment, uznaliśmy za niezbędne minimum aby wystartować. Jednak pomysłów mamy pełną głowę i czujemy, że Wy też. Czekamy na wszystkie sugestie, co do zawartości na Naszym wspólnym portalu.

W świecie Commodore dzieje się na prawdę dużo. Wystarczy spojrzeć na liczbę wydawanych co roku gier i dem, liczbę imprez czy kanałów na Youtube, żeby stwierdzić, że nasze komputery spod znaku C=, mają się świetnie. Więcej – mają się jak nigdy, w ostatnich 25 latach, a z roku na rok jest coraz lepiej. Tematów więc na pewno nie zabraknie, a pisać chcemy o wszystkim, co ciekawe: Gry, Demoscena, Newsy, Konkursy, Nowe programy, Sztuczki i Poradniki, Wywiady, itp, itd. Będziemy na różnych imprezach, o czym też napiszemy, a być może pokażemy. W relacji filmowej, fotograficznej, live? Kto wie :). Nasz portal ma C64 w nazwie, ale napiszemy też o C128, C+4, ale i o PET czy VIC 20, jak będzie okazja i potrzeba.

Podchodzimy do tego przedsięwzięcia pragmatycznie. Na przykład – nie uruchamiamy własnego forum dyskusyjnego. Połączyliśmy siły z forum c64scene.pl, bo wspólnie uznaliśmy, że jest to prężnie działające miejsce wymiany opinii i nie ma sensu uruchamiać nowego. Przy tej okazji – niech Was nie zmyli słowo „scene”, bo nie tylko o demoscenie na tym forum rozmawiamy. Świadomie, pewne funkcjonalności, na razie nie są dostępne, ale wiele jest w planach. O niektórych przeczytacie już niebawem tutaj, albo właśnie na forum.

Wiele pozytywnych emocji towarzyszy nam w tym momencie i moglibyśmy jeszcze długo wyjaśniać „o co chodzi z tym portalem”. Wrócimy jednak na koniec, do Naszej wspólnej imprezy commoodorowskiej “Moonshine Dragons 2019”. Wtedy pomyśleliśmy sobie tak: zróbmy (w domyśle: wszyscy razem) imprezę na jakiej chcielibyśmy być – i taką zrobiliśmy.
Teraz myśl przewodnia jest dokładnie taka sama – zróbmy (wszyscy) miejsce w internecie, gdzie każdy, kto kocha Commodore 8bit, poczuje się jak u siebie. Nie dzielimy i nie oceniamy. Piszemy (piszecie/będzieci pisać/piszcie :))) o wszystkim dla wszystkich. Trzymajcie kciuki!

Redakcja C64portal.pl

PS. Od razu zapraszamy na forum c64scene.pl, bo dopiszemy tam pewnie kilka rzeczy, które „nie zmieściły się” w tym oficjalnym ogłoszeniu.Kategorie:Artykuły

Tagi: , , , , ,

%d blogerów lubi to: