Styczniowe konkursy na CSDB

W serwisie CSDB (Commodore Scene DataBase) co jakiś czas ogłaszane są przez użytkowników konkursy (ang. competitions), czy to na przeróbkę grafiki, nowe intro czy nawet demo. W styczniu 2020 roku mamy aż 3 takie konkursy.

compos

Konkursy te jak do tej pory zawsze dotyczyły Commodore 64 i zwyczaj ogłaszane są ad-hoc przez użytkowników, którzy w ramach własnej inicjatywy organizują je na własnych zasadach (opublikowanych na samym początku). Zgłaszanie prac zazwyczaj odbywa się poprzez upload plików na CSDB, a wewnętrzny system ocen (głosowanie poprzez przydzielenie punktów od 1-10) służy zazwyczaj do wyłonienia zwycięzcy. Oczywiście wszystko odbywa się dla dobrej zabawy, stąd nagrody (fanty, gotówka) to rzadkość a partycypanci godzą się po prostu na „sławę w społeczności Commodore” 😉

Od jakiegoś czasu trwają 3 takie konkursy (UPDATE: w zasadzie 2 bo jeden się niedawno zakończył i czeka na wyniki). Poniżej przybliżamy o co w nich chodzi i zapraszamy do obejrzenia i oceny prac na CSDB.

Intro Creation Competition 2019

Ten konkurs organizowany jest już po raz kolejny bo cieszy się zawsze dużą popularnością. Prace zawsze stoją na wysokim poziomie. Ale o co chodzi? Pamiętacie zapewne intra (zwane czasami cracker) dodawane przez crackerów przed grami. Intra przed grami można kochać lub nienawidzieć ale takie intra (i cracki) powstają cały czas i w tym konkursie chodzi właśnie o to aby popisać się pomysłowością w ich tworzeniu. Utrudnieniem zawsze są jasno postawione wymagania, ograniczenia jakie nakłada się twórcą. I tak w tym roku konkurs rozbito na dwa pod-konkursy: intro 16 kilobajtowe i intro 4 kilobajtowe. W tym konkursie termin nadsyłania prac już minął ale cały czas można oceniać prace, a jest co oceniać bo łącznie zgłoszono kilkadziesiąt takich intr. Poniżej kilka zrzutów ekranowych z polskich produkcji grup Arise, Exon i Samar. Dużo więcej prac znajdziecie na CSDB – link poniżej.

link: https://csdb.dk/event/?id=2889

Tiny PETSCII Compo 2020

Ten konkurs to przykład jak bardzo kreatywni potrafią być miłośnicy C64 jeśli ograniczyć im się zasady tworzenia grafiki PETSCII do minimum. Grafika oparta na znakach i symbolach PETSCII cieszy się ostatnimi laty dużą popularnością, ale w tym konkursie, który nadal trwa zasady są dość proste – stworzyć mini grafikę o wymiarach 8×8 znaków i tylko w jednym kolorze. Jak się okazuje, miłośnicy C64 są w takich sytuacjach są MEGA kreatywni. W zasadzie takie prace tworzy się relatywnie szybko co poskutkowało tym, że ilość zgłoszonych mini graficzek sięga w tym momencie setki. Zobaczymy jak to się skończy bo aż się prosi aby z takich graficzek zrobić mini demko pokazujące je wszystkie w jakiś ciekawy sposób. Zerknijcie poniżej albo na CSDB – link poniżej. Aha – Prace na screenach poniżej są w głównej mierze pracami polskich commodorowców.

link: https://csdb.dk/event/?id=2921

Compopic Competition

Zerknijcie na grafikę poniżej. Zatytułowana jest ona „Compopic” – prawda że oryginalnie ;). To wokół niej kręci się tematyka tego konkursu.

2916.jpg.png

A tematyka tego konkursu to taki trochę „internal joke” więc wypada wyjaśnić o co chodzi. Otóż grafika ta, przyznajmy dość delikatnie, „posiadająca pewne mankamenty”, powstała kilkanaście lat temu. Kilka lat temu stała się elementem „dyskusji”, a w zasadzie kpin i śmieszków. Ktoś wtedy zaproponował aby graficy zrobili swoje wariacje na ten temat, no a w grudniu 2019 roku inny ktoś (Hedning z grupy Genesis Project) odpalił ten konkurs. Zasady są proste – brak zasad. Zrób coś co nawiązuje do tej pracy – technika i format – dowolne. Start!
Zerknijcie poniżej i na CSDB (link jak zwykle poniżej)). Jest tam już kilkanaście prac. Niektóre są na serio dobre.

link: https://csdb.dk/event/?id=2916&rss

Konkursy są nadal w toku ale do tematu wrócimy po ich zakończeniu czyli w okolicach  lutego 2020. Do tego czasu zapraszamy na CSDB bo jest co oglądać. Wydaje nam się też, a nawet jesteśmy pewni, że w tym roku będzie jeszcze kilka innych konkursów o czym na pewno napiszemy.

I na sam koniec ciekawostka: Na stronie głównej C64portal.pl w zakładce „Wydarzenia CSDB” na bocznym panelu znajdziecie odnośniki do trwających albo zbliżających się imprez i konkursów. Te wymienione powyżej, które na ten moment jeszcze trwają też tam są. Zerkajcie tam żeby być na bieżąco.

 Kategorie:Artykuły, Demoscene

Tagi: , , , , , , ,

%d blogerów lubi to: