Cartridge BackBit. Prosto z Doliny Krzemowej

Właśnie doszła paczka z Ameryki. A w niej kilka ciekawych urządzeń BackBit. Kolejne test kartridże do C64.

Urządzenie zamówiłem pod wpływa impulsu. Oglądając kiedyś Youtube natrafiłem na filmik w którym twórczyni tego karta, Eve opowiadała o jego możliwościach.

W dużym skrócie urządzenie to ma być „Śmiesznie proste”. Po prostu podłącz i graj! Bez dodatkowych przewodów, wielu przycisków lub mylących menu. Poruszaj się po tytułach za pomocą klawiszy kursora lub joysticka. Naciśnij przycisk BackButton ™, aby w każdej chwili wrócić do menu!

To jest oficjalny tekst ze strony Backbit’a, bo trzeba od razu zauważyć że pomimo hobbystycznego (jak się wydaje) charakteru tego projektu całość przygotowana jest bardzo dobrze. Jest strona ze sklepem gdzie można te cudeńka kupić. Jest dedykowane forum i strony z dokumentacjami. Całość sprawia wrażenie dobrze przygotowanych produktów. I właśnie dla tego się skusiłem.

Zobaczcie film gdzie testuję Backbit dla Commodore C64. Trzeba wam wiedzieć, że w tej samej paczce przyszło do mnie jeszcze jedno urządzenie. Przelotka na podłączenie tego karta do VICa-20. Testy niebawem. Poniżej w tym artykule znajdziecie opis funkcji na podstawie dokumentacji. W filmie jest nieco więcej szczegółów. Pamiętajcie, ta zabawka dopiero co do mnie przyszła i wszystkiego jeszcze nie udało mi się przetestować. Kartridż jest prosty i w zasadzie spełnia swoje zadanie i na tym test można by skończyć. Ma jednak kilka ciekawych funkcji, które nieco go wyróżniają od podobnych urządzeń w tej klasie.

Jeśli chcecie wiedzieć czy to jest godny konkurent dla np takiego 1541 Ultimate musicie obejrzeć film … do końca 😉

Porównanie funkcjonalności podobnych urządzeń

Lista funkcji z angielskiej dokumentacji

● Ładowanie programów z kart micro-SD sformatowanych FAT16/32 (32GB limit)
● Upgrade firmware poprzez dodawany kabel USB
● “Rip & Burn” – wbudowany disk copier umożliwiający archiwizację oryginalnych dyskietek oraz nagrywanie obrazów na dyskietki
● Opcje wersjonowania obrazów dyskietek aby nie nadpisywać aktualnie używanego obrazu
● Zegar czasu rzeczywistego
● Własny, innowacyjny format pliku BBT w celu skompilowania własnych plików i obrazów dyskietek. plik maksymalnie 4GB !
● Jeden przycisk do obsługi i powrotu do menu
● Auto boot on startup: automatyczne bootowanie z wybranym programem .prg albo .d64 albo .bbt
● tryb Presentation – cykliczne uruchamianie kolejnych programów przy każdym kolejnym włączeniu komputera
● opcjonalne sterowanie zdalne – przycisk na kablu pozwalający resetować na odległość
● wbudowany odtwarzacz plików zmusyką SID oraz plików graficznych Koala. .koa

Linki

Strona produktów Backbit: https://www.backbit.io
Dokumentacje: https://www.backbit.io/downloads/DocsKategorie:Film, hardware

Tagi: , , , , ,

7 replies

 1. Carrion – super sprawa, ale tak szczerze, co polecasz? Które konkretnie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne? Interesują mnie również albo i czasami głównie dema. SD2IEC, PT1541. inne?

  Polubienie

 2. Tylko 1541 Ultimate II+

  Polubienie

 3. dzięki za potwierdzenie, że mądrze wydałem kasę.wszystkiego dobrego, ale może więcej opinii utwierdzi mnie w tym przekonaniu?

  Polubienie

 4. W tabelce do Ultimate w linii odnośnie kabli pasuje bardziej „varies”. Mam dwa kable i zależnie od sytuacji podłączam od zera do obu. Jeden kabel zastępuje kaseciak, drugi kabel jako stacja dysków, a do .prg, .crt i innych nic nie trzeba wpinać. No i można jeszcze podłączyć internet, to już trzy kable!
  PS. Tak, czytałem, że to plik prosto z dokumentacji, ale może komuś się przyda sprostowanie 🙂

  Polubienie

 5. Nie trafiłem jeszcze na coś co mi nie zadziałało z kartem Ultimate. Utwierdzam twoje przekonania.

  Polubienie

 6. Potwierdzam. Dobrze wydałeś kasę 😉
  Tak jak mówiłem w filmie moim wyborem pozostaje U1541-II+.
  I choć niektórzy (Hi Borg 😉 ) Twierdzą że jest drogi to wg mnie suma innych urządzeń które musiał bym kupić aby mieć tę funkcjonalność znacznie przewyższa jego cenę.
  Ale żeby było jasne – urządzenia takie jak to w tym teście mają jak najbardziej swoje miejsce.

  Carrion

  Polubienie

 7. Hi, Carion
  Borga i jego wywodów to trzeba słuchać z przymrużeniem ucha. Kreuje się na takiego znawcę i fana C64, jak czasami oglądam, to mnie strasznie irytuje, nieprzygotowanie, braki w wiedzy, buble, które odstawia. Nowe dema by na starym sidzie puszczał. Wszystko mu drogie, najlepiej jak by mu podarowali różne gadżety. Jak dla niego emulacja od implementacji fpga to to samo. Jak chce się zajmować tym – tworzeniem treści na poziomie, to i wiedzę trzeba mieć, i w sprzęt też zainwestować.
  Pi1541 to tylko stacja, a połowę ceny 1541UII+ kosztuje, a gdzie Reu, które też są w demach wykorzystywane? Obsługa crt? Easyflash, Magnetofonu-archiwizacja itp. Sidy, itp..
  No rozpisałem się..
  Pozdro

  Polubienie

%d blogerów lubi to: