Hires i Multi – nowa procedura

W serwisie CSDB pojawiła się ciekawostka koderska przedstawiająca ekran (ruchomy – scroll w pionie) zawierający grafikę w trybie znakowym multikolor jednocześnie połączone z tekstem w trybie hires. Smaczku i profesjonalnego wyglądu tej procedury dodaje fakt że całość złożono jak stronę np z magazynu dyskowego.

Sam autor, Digger z polskiej grupy Elysium podaje na CSDB, że ta praca to taki Proof of Concept zainspirowany ostatnim wydaniem zinu Propaganda gdzie pojawiły się ilustracje oblewane tekstem. Digger poszedł dalej i zbudował ruchomą „planszę”, która z powodzeniem mogła by być używana w przyszłości np do tworzenia super wyglądających magazynów dyskowych.

Timing tej nowinki jest także bardzo ciekawy w kontekście dyskusji jaka odbyła się na Zoomie portalu AtariOnline.pl z autorem książki pt. „Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny”. Jeden z wątków dyskusji dotyczył tego czy da się otrzymać efekt łączenia trybów graficznych jak w jednym z dem na Atari 8-bit. Na obu komputerach, Atari i C64 zapewne realizuje się to inaczej, ale Digger/Elysium udowadnia, że się da a przy okazji pokazuje praktyczne zastosowanie takiego efektu.

Carrion.

ps. Takich przykładów łączenia trybów myślę że znalazło by się więcej na C64 😉

link: https://csdb.dk/release/?id=211262Kategorie:News, Programming

Tagi: , , ,

%d blogerów lubi to: