Final Expansion 3 dla Commodre VIC 20

Po raz pierwszy na naszym portalu mamy materiał traktujący o Commodore VIC 20. Chcemy dzisiaj zaprezentować kartridż, rozszerzający możliwości tego komputera.

Komputer Commodore Vic 20 nie był tak bardzo popularny w naszym kraju jak C64. Przypuszczalnie, w czasach kiedy rozpoczynała się informatyzacja w naszych domach na rynku, były już inne komputery, chociażby C64. Obecnie VIC 20 jest fajną ciekawostką kolekcjonerską i z tego też powodu zakupiłem go do swojej kolekcji. Komputer był jednak dość popularny w USA i, jak się okazuje, nadal powstają dla niego różne urządzenia peryferyjne. Opisywany w tym materiale kartridż do takich należy.

Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z VIC 20, dzisiejszy materiał ma charakter „nie wiem co robię”. Ale co jest lepszego, niż podłączenie nowej zabawki i odkrywanie jak się nią bawić. W materiale zobaczycie jak podłączam to rozszerzenie do komputera, oraz jakie (z grubsza) funkcjonalności ono dostarcza. W tym miejscu wspomnę tylko, że do głównych funkcji FE3 należą m.in:

 • rozszerzenie pamięci (konfigurowalne jako 3, 8, 16, 24, 32 kilobajtów)
 • czytnik kart SD SD2IEC
 • rozszerzenie języka Basic (Wedge) o komendy ładowania i zapisu zgodne z Jiffy Dos
 • możliwość ładowania obrazów kartridży
 • przycisk reset 🙂

Nie wiem czy to oficjalna instrukcja, ale znalazłem takie coś w pliku .pdf. Tutaj znajdziecie tam dużo więcej informacji o tym urządzeniu.

Podczas kręcenia materiału z tego próbnego uruchomienia FW3 stało się jasne że muszę lepiej poznać bibliotekę gier i dem na VICa. Na pewno więc powstanie kolejny materiał o tym komputerze. Na ten moment zapraszam na film.

CarrionKategorie:Vic 20

Tagi: , , , , ,

2 replies

 1. HA!!!Mój pierwszy Commodorek jaki w życiu miałem.Potem C-64 i Amigi 🙂

  Polubienie

 2. Carrion

  Tu jest chyba wszystko co na VIC-a wyszło
  https://archive.org/details/Commodore_VIC20_TOSEC_2012_04_23

  Polubienie

%d blogerów lubi to: