Penultimate+ Cartridge dla VIC’a 20

Po małej przerwie ponownie wracamy do zalewania was ciekawostkami na temat Commodore. Dzisiaj Commodore VIC20 z mini testem cartridge’a.

To rozszerzenie wpadło w nasze portalowe ręce jeszcze w grudniu przysłane przez naszego kumpla Speedy’iego. Niestety wtedy nie udało mi się go jeszcze przetestować. Sami wiecie… święta, itp… Ale, że chwilę się tym pobawiłem to stwierdziłem, że tak czy siak kupię sobie tę zabawkę. Właśnie niedawno przyszła…

Kartridż kupiłem na stronie The Future Was 8bit i chwilę zajęło aż przyleciał z USA. Natomiast sam zakup – łatwy i przyjemny, bez żadnych utrudnień. Kartridż jest bardzo profesjonalnie wykonany. Ciekawe czy mają formy wtryskowe do tych obudów? Bo druk 3D to to na pewno nie jest.

Po uruchomieniu komputera z tym rozszerzeniem widzimy bardzo fajnie zaprojektowane menu z ładną czcionką.

Płynnie poruszający się kursor służący do wybrania pozycji menu można być sterowany z klawiatury jak i joysticka. Opcje jakie daje nam menu to:

 • Gry wyprodukowane przez The Future Was 8 bit – raczej współczesne i fajnie zrobione gierki
 • Games – To zbiór najlepszych gier z dawnych lat. Są tu m.in takie tytuły jak: Pac Man, Donkey Kong, Galaxian, Gorf itp.
 • Utils – kilka podstawowych narzędzi jak: Terminal, lepszy BASIC 4.0 czy Dead Test…
 • Rozszerzenie pamięci o 4,8,16,24,32,35 kilobajtów

Narzędzie z grubsza oferuje to co inne testowane na naszym portalu narzędzia do VICa, ale sprawia wrażenie dobrze dopracowanego, co mi bardzo się spodobało. Co prawda nie ma możliwości włożenia karty SD z własnymi pozycjami, ale i tak oceniam to urządzenie dość wysoko. Zresztą… zobaczcie co opowiedziałem i pokazałem na filmie. Jest kilka porównań do poprzednich cart’ów i próba podsumowania którego z nich będę używał.

CarrionKategorie:Artykuły, Film, hardware, Vic 20

Tagi: , , , , ,

5 replies

 1. Składzik z węglem dobudowałeś? Bo widzę jakieś psujące widok Atari na półkach 🙂

  Polubienie

 2. Fajna sprawa ale miejsce w którym pracujesz poraża mnie. Studio Commodore (piwnica niesamowita!)

  Polubienie

 3. hehe zapomniałem go przykryć jakąś płachtą przed nagraniem 😉

  Polubienie

 4. Uwielbiam !!! testy nowych dodatków do Commodore:D

  Polubienie

 5. Weah! W końcu przerobiłem swojego VIC-20 NTSC na PAL i udało mi się odpalić dema TRSI oraz nowe gry dostępne tylko w wersji PAL. Z zaprezentowanych cartridge’ów posiadam Final Expansion 3. Carta zmajstrowałem sobie z projektu dostępnego na github i w pierwszej chwili podobnie jak Carrion byłem jak dziecko we mgle, cart wydawał się odpychająco beznadziejny. Odkryłem soft na PC, który potrafił przerobić zawartość karty pod FE3, ale czegoś brakowało. Grzebiąc dalej znalazłem https://ops.github.io/FE3-Software-Collection/ i ta kolekcja zamiata wszystko. FE3 to cudeńko, które potrafi odpalić wszystko z menu Disk Loader. Kolekcja jest mega, nie trzeba myśleć jakie rozszerzenie pamięci ustawić przed uruchomieniem programu. Samo oskryptowanie też nie jest jakieś mega trudne. Udało mi się wciągnąć grę Cheese and Onion i to z poziomu VIC20. Ja jestem zachwycony FE3, chociaż sam VIC20 jest toporny jak Atari 2600 czy Texas Ti-99/4A.

  Polubienie

%d blogerów lubi to: