Dalsze prace nad rozszerzeniem AY do C+4

Pojawiły się kolejne informacje o rozszerzeniu AY do C+4. Temat jak się okazuje rozwija się prężnie.

Informację podesłał nam sam autor BKP. O jego dokonaniach pisaliśmy wcześniej np tutaj albo tutaj. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się że temat rozszerzenia muzycznego opartego o układ AY do C+4 nadal żyje. Ba rozwija się i może się z tego zrobić fajna „zabawka” do tej serii komputerów. Jest to o tyle fajny news, że do rodziny 264 nie ma za dużo rozszerzeń.

Oto info od BKP:

Takie nowe wieści podsyłam 🙂
Otóż po wyraźnym zainteresowaniu na forum rozszerzeniem AY do commodore postanowiłem zrobić zupełnie nową autorską wersję tej przystawki.

Schematu oryginału raczej nie da się zrysować, bo starte są oznaczenia układów, a poza tym obecnie dostępne czipy AY3-8910 nie są tolerowane w technice pierwowzoru – sprawdzałem podmieniając zamiast układu z przed 30 lat niedawno zakupione układy dźwiękowe – więc i tak by to kiepsko działało. Restrykcyjne są czasy dostępu przez co dziwnie fałszują.

Wziąłem się więc za projektowanie od zera z wykorzystaniem tego co łatwo dostępne i uprości całą konstrukcję. Właściwie z oryginału pozostały tylko adresy dostępu $fd21, $fd22, $fd23, które można przyjąć już za standard dla C+4 i AY, cała reszta jest nowa. Zdecydowałem też, że nie będzie oryginalnego EPROM z DIGIMUZ’a, bo właściwie do niczego nie jest potrzebny. Zawiera on turbo do współpracy z magne tofonem i basicowe komendy grające AY, z których właściwie nigdy nie korzystałem i nic specjalnego uzyskać się nimi nie da, oprócz prostych melodyjek. Powstał więc cartridge, który wygląda jak na załączonych fotkach, który oczywiście w pełni działa prawidłowo z nowymi czipami AY jak i starymi (np. z odzysku) – sprawdzone!

Obecnie na forum plus4 (red. plus4world) już ktoś zapodał przykładową konwersję ze spectrum, która pięknie się odgrywa na emulatorze. Na hardware jeszcze nie sprawdzałem, bo nie mam jak przenieść pliku – dopiero jestem w trakcie składania sd2iec. W każdym razie jeśli gra na emu to i na sprzęcie powinno, bo zazwyczaj jeśli występowały problemy z odtwarzaniem to tylko na emu 🙂

Pozdrawiam
BKP

Sylwek zapodał także najnowszy film gdzie można to cudo! usłyszeć w działaniu.

Zapraszamy do śledzenia dyskusji i przeglądu wersji próbnych muzyczek na AY na emulatorze YAPE. Wszystkie info jest w wątku który podałem wyżej na forum plus4world.

Na koniec dodam, że na naszym c64scene.pl forum także toczy się dyskusja na temu tego carta. Polecam uwadze bo pojawiły się wzmianki że może będzie jakaś mini produkcja i możliwość zamówienia… kto wie. Ja trzymam kciuki!

CarrionKategorie:Artykuły, C plus/4, Film, hardware, Muzyka

Tagi: , , , , ,

5 replies

 1. Bardzo dobra wiadomość! Nie brakuje mi sprajtów na C+4 ale jeżeli chodzi o muzykę to TED ledwo daje radę, nawet jakby dawał to i tak fajnie mieć na jednym 8-bitowcu dostęp do innych układów dźwiękowych :]

  Polubienie

 2. Fajnie posłuchać tego nowego digimuza, tak 3-mać! Mam pytanie: czy wykorzystałeś również moje rozszerzenie Basic-a napisane pod DIGIMUZA? – pozdrawiam

  Polubienie

 3. Witam Panie Tadeuszu! Cieszę się, że śledzi Pan temat 🙂 Nie, ta moja wersja jest bez dodatkowego ROM. Podstawowa przyczyna to prawa autorskie – wykorzystanie Pana pracy programistycznej w moim rozwiązaniu nie świadczyło by o mnie dobrze. Inna sprawa to obecnie ludzie nastawieni są raczej na oglądanie/słuchanie ze sprzętu retro niż tworzenie nowych, a w Basic nic nie powstało (przynajmniej nic mi nie wiadomo) na DIGIMUZ’a. Co prawda znajomy sugerował, żeby tam EPROM wstawić, ale w z zupełnie innym celu (jakieś dodatkowe programy na wzór tego co u siebie podmieniłem zamiast 3-plus-1), ale stwierdziłem, że to ma tylko grać i opracowałem najprostszą wersję. Był też pomysł na umieszczenie dwóch AY na tej płytce (z tym dekoderem adresu na Winbond nawet 4szt mógłbym obsłużyć), ale jednak zrezygnowałem – nikt już tego nie wykorzysta. Gdyby w latach 90-ych informacja rozchodziła się tak błyskawicznie jak teraz zapewne powstało by sporo fajnych programów na DIGIMUZ’a. Obecnie z kumplem, który wygrzebał gdzieś player z komputera Oric i przystosował do DIGIMUZ’a praktycznie taśmowo przerabiamy moduły z popularnego formatu pt3 (z edytora muzyki Vortex Tracker dla AY) pod C+4. Trafiają się niestety czasem jakieś fałsze w niektórych modach, ale nad tym też już pracujemy i szukamy przyczyny 🙂 Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Panowie Tadeusz i SylwekK
  Aż serducho rośnie jak widzę że portal nie dość, że łączy nas i buduje społeczność a przy okazji generuje takie oto ciekawe techniczne dyskusje.

  Może coś z tego się urodzi?
  Z góry Wielkie dzięki i oby więcej. 🙂
  Pozdrawiamy!

  Polubienie

 5. Takie małe info – jakiś czas temu pokazała się oficjalna wersja YAPE 1.2.0 z emulacją DIGIMUZ’a 🙂
  http://yape.plus4.net

  Polubienie

%d blogerów lubi to: