Wystartował serwis Gry.C64Portal.pl

Ogłaszamy oficjalne otwarcie serwisu gry.C64portal.pl. Dedykowanej strony dla polskich gier na komputery Commodore.

Dnia 7 siepnia 2021 roku uruchomiliśmy serwis Gry.C64Portal.pl. Celem serwisu jest skatalogowanie i udostępnienie informacji o polskich grach powstałych na 8-bitowe komputery Commodore. (C64, C+4, C128, itp). Na start stworzony został katalog ponad 160 gier na Commodore 64 z informacjami o autorach, roku produkcji, wydawc, developerze danej produkcji, itp.

Pomysł na stworzenie serwisu istniał od dawna. Od dawna bowiem miałem przekonanie, że w Internecie powinna być strona dedykowana dorobkowi polskiego game-dev’u na Commodore. Plan działania pojawił się w wątku na forum c64scene.pl https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?f=4&t=3199, a zapoczątkował go kolega Rebok. Podzielił się ze społecznością spisem gier jaki przygotował na własne potrzeby. Z tego spisu powstała pierwsza wersja katalogu. W chwili obecnej katalog, to spis ponad 160 tytułów z podstawowymi informacjami oraz przykładowymi ekranami z gry. Ekrany (ang. screenshot’y) przygotowane zostały dla każdej skatalogowanej gry i do dyspozycji mamy kilka zrzutów ekranów z gier. Na tę chwilę pokazujemy jednak tylko wybrany jeden screen z gry. Katalog prezentowany jest w formie tabeli. Tabela uproszczona znajduje się na ekranie początkowym serwisu a tabela pełniejsza na podstronie – „Katalog gier”.

Tabele katalogu można przeszukiwać na dowolny sposób. W prawym rogu tabeli znajduje się pole wyszukiwania, gdzie można wpisać dowolną frazę. Może to być tytuł gry, nazwa wydawcy, nazwisko autora czy rok. Mechanizm tabeli przeszuka spis i wyświetli pasujące pozycje. Po najechaniu na wybrany wiersz tabeli można go kliknąć aby zajrzeć w kartę ze szczegółami na temat gry. Jeśli gra ma dedykowaną stronę na dole karty z detalami pojawi się przycisk z odnośnikiem do strony gry.

Chcemy aby możliwie każda gra miała swoją dedykowaną stronę gdzie znaleźć będzie można więcej informacji na jej temat. Będą tam odnośniki, więcej zrzutów ekranów z rozgrywki, filmy, recenzje, itp. Na tę chwilę stworzyliśmy jedną taką dedykowaną stronę dla gry Eternal wydanej w 1994 roku przez Timsoft.

Opiekunem merytorycznym i administratorem treści w serwisie jest Rebok. Ja będę pomagał mu od strony technicznej. Rebok! Z góry wielkie dzięki za włożoną pracę. Jestem przekonany, że wszyscy trzymamy kciuki aby serwis się rozwijał. Wspólnie, natomiast przyjmiemy każdą pomoc w tworzeniu tego katalogu. Czy to opisy, znaleziska gier, których nie mamy, czy każda inna forma pomocy. Twórzmy tę stronę wspólnie!

Dodatkową ciekawostką jaką oddajemy dzisiaj w ramach serwisu jest archiwum/katalog jaki prowadził nasz świętej pamięci kolega Ramos. Ramos przekazał swój spis polskich tytułów jednemu z kolegów a ten podzielił się tym materiałem z nami. Dzięki Zephyr! Katalog Ramosa to bardziej jego notatki. Zawiera nie tylko gry dobrze znane, ale także odnotowane „ciekawostki” jak programy z Bajtka, które „podciągnąć można jak gry”.

Jak zobaczycie w serwisie mamy też dedykowane miejsce na gry na Commodore plus/4. Trwają prace nad uruchomienie także tej sekcji z grami.

Na koniec zapraszam na krótki film gdzie pokazuję jak wyglądają i działają podstawowe funkcjonalności serwisu.

CarrionKategorie:Gry

Tagi: , , , , , , , ,

8 replies

 1. Witam szanowną Redakcję jakże miło się zrobiło gdy przeczytałem i obejrzałem materiał jest to bardzo ciekawa inicjatywa która napewno przypadnie do gustu wielu fanom C64 I nie tylko. Wg mnie baza będzie się sukcesywnie powiększała i każdy znajdzie coś dla siebie. Poraz kolejny gratuluję i dziękuję za to co Portal zaprezentował dobra robota !

  Polubienie

 2. Dzięki Katon… a w opracowaniu mam(y) jeszcze kilka takich pomysłów. Kolejny może całkiem niebawem już uda się odpalić.

  Polubienie

 3. Czekam z niecierpliwością jest to poprostu super sprawa 🙂

  Polubienie

 4. Super archiwum polskich gier, w jednym miejscu. Jest nawet „moja”, zgadnijcie która 🙂
  Mam nadzieję, że już niedługo zobaczymy Robot Jet Action na tej liście 😉 oraz oczywiście inne nowe polskie produkcje. Mam cały czas smaka, aby zrobić grę, ale skoro nie ma czasu na demo to gra musi tym bardziej poczekać 🙂
  Szacun.

  Polubienie

 5. Wladca. Moja ulubiona gierka 🙂

  Polubienie

 6. Dzięki DKT!
  RJA tam się znajdzie…. niebawem 😉
  A co do gry to jak byś szukał pomocy, czy to w grafice czy w … kodowaniu 😉 to służę pomocą 🙂

  Polubienie

 7. Władca – moja ulubiona gierka 🙂

  Polubienie

 8. hej. Dzięki za komentarz! Widziałem twój komment na YT ale z jakiegoś powodu czasami nam znikają komentarze na YT. To podobno znana przypadłość. Piszę aby nie było kwasów że coś moderowałem 😉 Pozdrawiam, Carrion!

  Polubienie

%d blogerów lubi to: