Newsy scenowe – Listopad 2020

Mamy już grudzień i zbliża się okres prezentów, ale to listopad obfitował w wiele ciekawych i ważnych wydarzeń na demoscenie C64. Skutkowało to całą masą nowych produkcji. Poniżej zebraliśmy najważniejsze wg nas rzeczy do odnotowania.

ECM Mode Demoeffect Competition

Pierwszym wydarzenie, które warto wspomnieć i które miało miejsce w listopadzie to ECM Mode Demoeffect Compo. O co chodzi? ECM to taki tryb graficzny oparty znaki, który daje ciekawe możliwości tworzenia grafiki w wysokiej rozdzielczości (Hi-Res) – czyli w 320×200 pixeli. Tryb umożliwia wykorzystanie 64 znaków ale w różnych konfiguracjach kolorów (co mi mówi, że muszę zrobić film omawiający ten tryb), ale efekty są niezłe. Zerknijcie na naszego Robot Jet Action bo będzie to jedna z niewielu gier stousjących właśnie ten tryb.

Ale, ale … my tu o konkursie… Otóż w tym konkursie ogłoszonym na portalu CSDB chodziło o zrobienie efektu do dema z wykorzystaniem trybu ECM. Zasady dość luźne, byle by tylko zastosować ECM. W filmie poniżej zebrałem kilka najciekawszych produkcji (kilka pierwszych miejsc z top 10). Warto wspomnieć, że tutaj jak i w pozostałych wydarzeniach scenowych odnotowaliśmy bardzo dobre polskie produkcje. Tutaj konkretnie Arise dało radę i wylądowało na bardzo wysokim 6 miejscu na 33 zgłoszone produkcje. Brawo Wacek! Brawo Arise!

https://csdb.dk/event/?id=2998

2020 Short Music and SFX Loop Competition

Kiedyś pisało się proste, krótkie i wpadające w ucho melodie. Potem utwory na SIDa urosły do rozmiarów prawdziwych arcydzieł. W tym konkursie jednak pomysłodawcy poprosili kompozytorów o powrót do prostych zapętlonych melodii, albo efektów dźwiękowych i aby w takiej zamkniętej formie stworzyli coś wyjątkowego. Efekt? W filmie poniżej zebrałem kilka takich loop-ów każdy nie dłuższy niż 10-15 sekund. W kółko to samo, ale jakże komodorowsko! Nasi jak zwykle nie zawiedli. Jammer, MCH, Psycho8580, Wacek, Chuinho, Shogoon ba, Isildur (grafik?) Ile prac pojawi się w tak „ograniczonym konkursie”? 64 – Piękna liczba! Tyle prac zgłoszono a wygrał nasz rodak – Psycho8580 z Elysium. Gratulacje Marcin! Ten kawałek m.in jest w naszej składance na YT.

https://csdb.dk/event/?id=3001

Hmmm swoją drogą, wiecie że 64 to szesnastkowo $40… 40 lat to tyle mniej więcej ile teraz mamy, co nie? Przypadek…?

SYNTAX Party 2020

W dniach 28-29 listopada w Australii odbyło się ważne dla demosceny C64 party Syntax. I niech was nie zmyli lokalizacja na antypodach, bo scena tam jest silna! A do ważności tego wydarzenia dokłada się cała scena C64 i mocno partycypuje w konkursach. Zwłaszcza teraz w czasach odizolowania kiedy to nie spotykamy się na imprezach. Na Syntaxie zawsze pojawiają się ważne grupy i ważne produkcje. W ramach Syntax zawsze wychodzi Vandalism News czyli magazyn dyskowy, którego naczelnym jest niejaki Jazzcat/Onslaught. Magazyn jest od jakiegoś czasu w randze kultowego zawsze zawiera ciekawostki, plotki, podsumowania roku, wywiady z nowymi i powracającymi gwiazdami, itp, itd. Najważniejsze wydawnictwo na scenie C64, które tym razem po raz pierwszy zostało wydane w wersji na rozszerzenie pamięci REU. Jest w nim tyle tekstu więc żeby nie żonglować ośmioma 8! dyskietkami redakcja podjęła decyzję o wersji na rozszerzenie pamięci. Dobrze to działa na Ultimate.

Produkcji z party jest cała masa (link do CSDB poniżej). Poniżej też zebrałem kilka bardzo ważnych moim zdaniem wydarzeń z tego party:

 • Świetna grafika The Sarge’a która wygrała łączone graficzne compo – to ten kot
 • Zajebiste logo w PETSCII autorstwa naszego rodaka Wacka z Arise – niesamowite, że to PETSCII, a artystycznie wygląda jak rasowe grafitti! Ciekawe co na to powiedział by Steel z GP, który na europejskiej scenie graffiti jest jednym z top mistrzów!
 • Katon, o którym pisaliśmy a który powrócił do scenowania, przekonał Sebaloza i wydali razem, jako Lepsi świetne graficzne demo z grafiką w trybie FLI na dwa ekrany. To nie jest proste kodowanie, a i graficznie wygląda MEGA! Gratulacje! prosimy o więcej!
 • Nie tworzący od lat 90-tych grafik RedStar pojawił się z nową pracą. To ten obrazek 2 osób w maskach. jeden z moich ulubionych grafików z „tamtych” czasów
 • Elysium na serio dobrze rozumie się z Wrath Design. Wypuścili kolejną wspólną produkcję. Demo z krukiem to jest to co lubimy – Bardzo!
 • W ogóle pojawiło się wiele (dziesiątki) prac na bardzo wysokim poziomie, którego pozazdrościć nam mogą inne platformy. zajrzyjcie na CSDB – link poniżej
 • I na koniec prywata albo dwie… Demo mojej grupy Boznai, a w zasadzie kolekcja muzyk na oscyloskopie… i jak ktoś wie jak to działa to niech mi wytłumaczy, bo nawet C64debugger niewiele podpowiada jak działa ten wizualizator przebiegów.
 • oraz część pierwsza historii grupy Bonzai a w nim moja ilustracja obecnego składu Bonzai’ów – polecam.

https://csdb.dk/event/?id=2991

A co na grudzień i dalej?

Dlaczego demoscena C64 jest najlepsza? Bo niezmiennie od lat 80-tych tworzy na taki sam, nierozszerzony sprzęt. Nie stosujemy rozszerzeń i ograniczamy się do podstawowego sprzętu C64 + stacja 1541. KROPKA. Czasami nawet z ograniczeniami idziemy jeszcze dalej… Ograniczamy się aby wydobyć największe pokłady kreatywności. Jak dla mnie to jest esencja demosceny! Zerknijmy więc czego się spodziewać w nadchodzących tygodniach?

 • Filterless Single Channel compo
  https://csdb.dk/event/?id=3002
  1 kanał, i bez filtrów…. już bardziej nie da się ograniczyć muzyki na SIDzie. a już mamy dwóch naszych na pokładzie. Jammer i Psycho już podjęli wyzwanie.
 • Only Sprites Compo
  https://csdb.dk/event/?id=3003
  Co byś nie robił możesz użyć tylko sprajtów. Słabo? Wacek/Arise już wziął udział i pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych.
 • 2020 Intro Creation Compo
  https://csdb.dk/event/?id=3008
  4 albo 16 kilobajtów, jak co roku koderzy pokażą co potrafią, a prac będą zapewne dziesiątki

Niech ktoś mnie spróbuje przekonać, że na innych retro platformach dzieje się tyle co u nas! 😀

CarrionKategorie:Demoscene

Tagi: , , , , , , , ,

9 replies

 1. Faktem jest jak tu pisze Carrion, że SCENA C64 tworzy i tworzy i jeszcze raz tworzy wspaniałe produkcje bez dopałek. Sam do tej pory nie jestem w stanie pojąć postępu w wydawanych produkcjach – grafika, muzyka, dema, gry. Nigdy bym nie pomyślał, że można jeszcze więcej i lepiej coś wykonać. C64 jest dla mnie komputerem nieodkrytym. Wspaniali twórcy zaskakują mnie osobiście wszystkim. Lata niebytu zrobiły swoje, mam dużo do nadrobienia, ale najważniejsze jest to, że C64 żyje i ma się bardzo dobrze.
  Ps.
  Carrion ilustracja Bonzai super!

  Polubienie

 2. Wspaniałe prace! Graficznie kotek mistrz, ale bardzo podoba mi się jeszcze EndGame. Nuzycznie też świetnie, choć muszę jeszcze posłuchać każdej rzeczy z osobna. Pozazdrościć 🙂

  Polubienie

 3. Popieram powstanie art./filmu o ECM mode.

  Polubienie

 4. @mono
  Dzięki za dobre słowo i cieszymy się że zaglądasz do nas. Niebawem puszczam newsa…. i mam nadzieję że do nas dołączysz 27.12… Może też będzie okazja pogadać bo ja podziwiam i Twoją twórczość na Atari 🙂
  peace !

  Polubienie

 5. Dzięki Katon! Twoja i Sebaloza produkcja to też nie w kij dmuchał… Grafika to jest to co lubię a i Sebastian super że znowu taki kod wypuszcza. wow! więcej.
  Co do postępu to mam takie wrażenie że będzie tylko lepiej 🙂

  Polubienie

 6. hej. no materiał pewnie powstanie…
  Ale ujawnisz/ujawnicie się czy mam założyć że zawitali do nas „celebryci” ?

  Polubienie

 7. Będzie więcej i mam nadzieję że jeszcze LEPIEJ 🙂

  Polubienie

 8. Paaaaanie, ale ja tu nie widzę Gatekeepera https://csdb.dk/event/?id=2991 któren jest mistrz na mistrze.
  Dziękuję za miłe słowo, aczkolwiek muszę pospieszyć ze sprostowaniem iż moje prace to zwykłe rzemiosło i nie ma to nic wspólnego z Twórczością, więc nie ma czego podziwiać.
  Podziwiać należy prawidziwych Twórców, ponieważ oni mają iskrę bożą i Tworzą – rzecz niedostępną, niezrozumiałą przez co niedocenianą przez człowieka przekładającego czas na pieniądze.
  27go dołączę na pewno.

  Polubienie

 9. Nie widzisz Gatekeepera i nie widzisz też Oka smoka by Facet albo by Made? 🙂
  Pśypadek?

  Polubienie

%d blogerów lubi to: