Współczesne gry na C plus/4. Niszowo ale z rozmachem

Commodore plus/4 czyli późne, „8 bitowe dziecko” Jacka Tramiela w obecnych czasach uchodzi za komputer raczej niszowy. Poszukiwany jest przez kolekcjonerów jako ciekawostka i rarytas. Przyjęło się myśleć o nim jako o komputerze niepopularnym, a gry na tej platformie przyjmować z pobłażaniem. Dzisiaj chcę pokazać 5 gier, których nie powstydził by się C64, a może nawet niektóre 16 bitowce czy konsole.

 

c+4_cover

Jak każda maszyna 8 bitowa tak i Commodore plus/4, przeżywa obecnie renesans. Oczywiście, odbywa się to proporcjonalnie do jego popularności i dostępności. Jest społeczność. Działa demoscena, powstają i są wydawane gry.

Pięć współczesnych gier, które wybrałem, to w dużej mierze twórczość kolegów z demoscenowej grupy Bauknecht (później przemianowanej na Boyknecht). W filmie pokazuję wszystkie 5 gier i omawiam ciekawostki z nimi związane. Poniżej zebrałem najważniejsze informacje oraz screenshoty. Odsyłam jak zwykle na stronę Plus4World, gdzie wszystkie te gry można pobrać i zagrać za darmo. Znajdziecie tam także kopalnię wiedzy, zdjęć, map, screenshotów, a nawet soundtracki do gier. Jak zwykle też zachęcam do zakupienia tych gier.

UWAGA: Wszystkie grafiki (screenshoty) użyte w tym artykule pochodzą z portalu Plus4World.com
Zdjęcie tytułowe jest naszego autorstwa.

Majesty of Sprites

link: http://plus4world.powweb.com/software/Majesty_Of_Sprites

Jest to pierwsza gra stworzona przez kolegów z Bauknecht, w której jak rozumiem, w dużej mierze zapoczątkowali i sprawdzili w boju swój silnik sprajtów (czyli ruchomych obiektów). Zerknijcie na ekrany poniżej. Moim zdaniem wyszło to bardzo ładnie. Sama rozgrywka to klasyczna platformówka ze zmienianym ekranem (tzw flip-screen zamiast scrolla). Znajdziemy tutaj wszystkie elementy jakich spodziewalibyśmy się po takiej grze. Zbieramy diament, serduszka, i przechodzimy z punktu A do punktu B. Graficznie, ta gra, jak i wszystkie pozostałe, trzymają wysoki poziom. Muzycznie, myślę, że też nie ma się czego wstydzić. Pamiętajcie, że TED, układ odpowiedzialny i za grafikę i za dźwięk w C+4, posiada tylko 2 kanały.

Lands of Zador

link: http://plus4world.powweb.com/software/The_Lands_Of_Zador

Ta gra to kontynuacja MOS. Tym razem to nieco więcej niż tylko platformer, bo autorzy pokusili się o elementy historii i przygody.  Nasza bohaterka Kate, „prowadzona” jest przez „czarnoksiężnika”, który podpowiada jej dalsze kroki. Zadania, przynajmniej na początku, nie są trudne. Otwarcie przejścia, zebranie diamentu – tego możemy się spodziewać. Widać także postęp w umiejętnościach programistów. Autorzy dodali element przewijanego świata, więc mamy do dyspozycji całkiem sporą przestrzeń rozgrywki. Graficznie i muzycznie jest jeszcze lepiej niż w MOS. Jak zwykle, od Bauknecht, dostajemy ładne intro, ciekawe elementy narracyjne podczas gry – generalnie, oprawy nie powstydziłyby się gry z innych 8, czy nawet 16 bitowych komputerów i konsol. Poniżej umieszczam zrzuty ekranowe z Zador’a, a w filmie krótki gameplay.

Dr Dree’s Pet’s Rescue

link: http://plus4world.powweb.com/software/Pets_Rescue

Pet’s Rescue wywołał niemałe zamieszanie na scenie Commodore plus/4. Dlaczego? Zerknijcie na screeny poniżej, albo na rozgrywkę w filmie. Przekonacie się, że da się na C+4 zrobić klon SNES’owego Super Mario. W grze jest wszystko! Jak w najlepszych tytułach konsolowych mamy tam: intro, świetną grafikę i niezłą muzykę. Wiele ruchomych elementów, efekt paralax scroll, wstawki podczas ładowania, ładny ekran game over czy zakończenie gry. Wszystko to na jednej stronie dyskietki, ładowane do pamięci bardzo szybko. Zobaczcie na filmie i na stronie Plus4World.

Slipstream

link: http://plus4world.powweb.com/software/Slipstream

Pora na grę zupełnie inną niż poprzednie. Slipstream to wektorowa strzelanka rodem z wczesnych gier arcade. Z widoku trzeciej osoby kierujemy pojazdem i walczymy z przeciwnikami. Gra pojawiła się także na C64, ale wydaje się, że dopiero na C+4, dzięki szybszemu procesorowi, jest dużo atrakcyjniejsza. Rozgrywka jest wciągająca o czym mówię w filmie, a dbałość o szczegóły (znowu wymienię intro, wstawki, kody do poziomów, itp) sprawia wrażenie bardzo dojrzałej produkcji – także komercyjnej.

Alpharay

link:http://plus4world.powweb.com/software/Alpharay

No i na koniec tego zestawienia najnowsza i wg mnie najdojrzalsza produkcja Bauknechtu. Alpharay to SHMUP z prawdziwego zdarzenia. To prawda, że to klon takich gier jak R-Type czy commodorowski Katakis, ale takiej gry na tej platformie po prostu jeszcze nie było. Ba… śmiem twierdzić. że są inne platformy 8-bitowe gdzie takiej giery nie było i pewnie jeszcze przez jakiś czas nie będzie 😉
Masa kolorów, różnorodne poziomy, klimatyczna muzyka, urozmaiceni przeciwnicy, bossowie, power-upy – znowu dbałość o szczegóły i znowu dopracowanie, ale… małe ale to szybkość, która niestety czasami spada, przy dużej ilości jednoczesnych, ruchomych obiektów na ekranie. Zobaczcie na filmie i oceńcie sami.

CarrionKategorie:Artykuły, C plus/4, Gry

Tagi: , , , , , , ,

%d blogerów lubi to: