Polskie gry na Commodore C16, C116, C plus/4

Na komputery z rodziny Commodore 264 czyli C16, C116 i C plus/4, wyszło całkiem sporo gier i to pomimo faktu, że komputery te, nie były do gier przewidziane. Dziś chcemy zaprezentować kilka polskich gier z drugiej połowy lat 80’tych. Także na filmie.

c16gry2

Moim pierwszym komputerem był kupiony w 1987 roku Commodore 116. I choć po wielu latach dowiedziałem się, jak ograniczoną był maszynką, to dobrze wspominam granie własnie na tej maszynce. Gry jakie miałem, były na kasetach (pirackich, a jakże). Pamiętam również, że kilka z nich było po polsku, co nawet wtedy, w 1987 roku, nieco mnie, jako dzieciaka dziwiło. Teraz, po latach, dość łatwo można je odnaleźć. Wszystko dzięki stronie Plus4World. Redaktorzy tej strony, wykonują mrówczą pracę, katalogując wszystkie gry wydane na komputery tej seri. Chwała im za to! Dzięki ich wysiłkom, mogłem bez trudu odnaleźć także polskie gry.

Jak się okazuje, autorem wszystkich pozycji, jest pan Bohdan Rau. Bazując na wiedzy zgromadzonej na Plus4World, jest on prawie jedynym, polskim twórcą gier z lat 80’tych. Napisałem prawie, bo kilka pozycji pan Bohdan współtworzył z panem Tadeuszem Muchą. Swoje gry pan Bohdan wydawał pod szyldem Braintron. W internecie znalazłem niewiele wzmianek o Braintron, ale jedna wydaje się ciekawa. Pod tym szyldem pan Bohdan stworzył polską wersję tej gry na C64.

I tutaj mała pauza… 

… bo w tym momencie pisania artykułu stwierdziłem, że rozszerzę nieco mój „research” i poszukam więcej informacji. Okazuje się, że pan Bohdan udzielił wywiadu dla zina C&A Games numer 9 w 2014 roku. Wywiad ten, to bardzo ciekawa opowieść o tym, jak powstawały te gry. Tak, gry na C16! Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie na C16, a nie, dajmy na to na C64. Gorąco polecamy ten wywiad, bo to ciekawa czytanka i pogłębienie tematu.

… idźmy dalej…

Zwróćcie uwagę, że gry powstawały w latach 1986-1987. Nie ulega wątpliwości, że były to czasy pionierskie dla tworzenia gier na mikrokomputery w Polsce, a na C16 w szczególności. Każda z omawianych gier mieści się w 16 kilobajtach (oprócz jednej o czym mówię w filmie). Oznacza to, że można je było uruchamiać na C16 i C116. Dzięki temu mogłem się nimi cieszyć, jako dzieciak, w 1987 roku.

Nierozwiązaną zagadką pozostaje dla mnie fakt, w jaki sposób opisywane gry, rozpowszechniły się w Polsce i za granicą. C16 nie była jakąś bardzo popularną maszyną, tym bardziej w naszym kraju (lata 80-te to panowanie innych 8bitowców), a mimo to, gry dotarły np. na Węgry, do Włoch. Dotarły także, choć to przecież było znacznie łatwiejsze, do Wrocławia (pan Bohdan mieszkał i tworzył w Białymstoku). A ja, właśnie na wrocławkiej giełdzie kupiłem moje pierwsze C116. O giełdach komputerowych lat 80-tych z pewnością napiszemy osobny tekst. One też mają swoją historię i miejsce w naszych sercach. Wrócmy jednak do meritum sprawy (ale nie Meritum firmy ELZAB). Nie przejrzymy w tym artykule wszystkich gier pana Bohdana, a jedynie kilka wybranych pozycji. W materiale filmowych opowiadam nieco więcej o tym, co udało mi się „odkryć” podczas ich testowania. Do pełnej listy gier odsyłam na Plus4World.

CarrionKategorie:C plus/4, Film, Gry

Tagi: , , , ,

%d blogerów lubi to: