Sid Cloud. Słuchanie SIDa w sieci – po polsku

Kto nagrywał muzyczki SIDowe na kasety w latach 80-tych i 90-tych? A kto niedawno nagrywał je jako mp3, aby słuchać np. w drodze do pracy? Jest na to nowy, polski sposób.

Poznaliście już, jak mniemam, możliwości programu DeepSID napisanego przez JCH. Jak się okazuje, nasz portalowy przyjaciel i koder demoscenowy DKT, z grupy SAMAR, od jakiegoś czasu pracuje nad własnym mechanizmem do słuchania muzyki SIDowej przez sieć np. na smartfonach i komputerach.

Link znajdziecie poniżej oraz w naszej nowej sekcji Muzyka. Jakie założenia postawił sobie DKT przy tworzeniu tego rozwiązania, opowie on sam w krótkim tekście poniżej.

Carrion


Zamysłem stworzenia SIDCloud nie miała być konkurencja ani kopia Deepsid. Deepsid jest super i nie miałbym czasu na tworzenie takiej rozbudowanej strony. Deepsid ma jednak pewne ograniczenia:
– muzyka tnie się na wolnym sprzęcie (PC oraz komórki)
– nie ma nowych zaków z najnowszych produkcji, są tylko te z HVSC
– jakość emulacji jest ok, ale nie jest najlepsza

Sidcloud adresuje te ograniczenia. Służy głównie do przeglądu ostatnio opublikowanych zaków. (red. A tych powstają dziesiątki, tygodniowo)

Na dolnej belce przy odpaleniu strony jest motto: SIDCLOUD – YOUR SID NEWSPAPER. I tym ma być. Nie chcę tworzyć bazy danych utworów itp. Deepsid w tej roli sprawdza się super. Zresztą każdy normalny człowiek ma na PC coś do odtwarzania SIDów.

W Sidcloud zauważycie pewne opóźnienie przy odpaleniu zaka. Wynika to z tego, że za każdym razem odpalany jest sidplayfp na serwerze, tak jakbyś odpalał emulator C64. Każdy utwór trwa 5 min, na koniec wyciszam go i ładuję następny.

Najbliższe plany to dodanie dwóch rzeczy:
1) Drag&Drop – przesuwasz plik SID/PRG na okno przeglądarki, a ta w ten sam sposób odtwarza go. Mam to już działające, ale muszę przygotować odpowiedni interfejs
2) SID radio – streaming różnych utworów, takie nectarine ale tylko SID.

DKT / SAMARKategorie:Artykuły, Demoscene, Muzyka

Tagi: , , , , , , ,

%d blogerów lubi to: