The Story of The C64 In Pixels. Dzieło prawie kompletne

Kolejny tydzień i kolejny artykuł od czytelnika. Tym razem recenzję książki o historii C64 w pixelach napisał dla nas nasz kumpel Odyn.

Jestem cały zanurzony w komodorowskich pixelach

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko zdarza się, iż sam autor wysyła swoje publikacje do klientów. Dlatego, miłym zaskoczeniem był adres Pana Wilkinsa widniejący na kopercie w której przesłana została do mnie poprzez Royal Mail książka „C64 in Pixels”.

Książka Wilkinsa została ufundowana dzięki zbiórce społecznościowej. Dzięki temu można było stworzyć dzieło niemal kompletne. Do ręki dostajemy publikację, która w całości poświęcona jest C64, i temu, co odróżniało komodorka od innych platform w czasach jego świetności – fenomenalnej muzyce oraz grafice jaką generował ten niesamowity komputer.

Świetna ośmiobitowa, komodorowska pigułka. 

Jeżeli miałbym wymarzyć sobie książkę, która byłaby fundamentalnym kompendium wiedzy odnośnie gier, oraz fenomenu Commodore 64, to właśnie „C64 in Pixels” wydaje się być bliska temu ideałowi. Znajdziemy tutaj pełną kolorów i muzyki jazdę przez wszystkie lata panowania C64 w świecie komputerów 8-bitowych. Przyjrzymy się początkowi firmy Commodore, oraz wizji która od początku towarzyszyła jej twórcy Jackowi Tramielskiemu. Dzięki tej wizji, również u nas, w Polsce, pod koniec lat 80-tych C64 stał się popularnym komputerem domowym.

SID, VIC i Gry

Jak najlepiej opisać najlepszy ośmiobitowy komputer na świecie?

Należy zacząć od retrospekcji która związana jest z jego możliwościami muzycznymi oraz graficznymi. W książce opisane są zatem gry, które jako pierwsze pokazywały fenomen dedykowanych komodorowskich układów – SID’a oraz VIC’a. Fajnym zabiegiem jest połączenie danego tytułu z twórcami, oraz osobami dzięki którym dana gra stała się sławna i wyjątkowa. Dzięki temu czytelnik poznaje wiele ciekawostek z przysłowiowej „pierwszej ręki”, o tym jak powstawały dane gry, jak powstał kultowy już dzisiaj „ocean loader” i dlaczego to właśnie C64 był odpowiednią platformą, na którą z powodzeniem przeportowano wiele hitów z maszyn arcade.

Galeria superbohaterów. 

I tu zaczyna się otwierać przed nami prawdziwa galeria komodorowskich sław. W książce znajdziemy ciekawostki związane z artystami tworzącymi na C64, grafikami, muzykami oraz koderami. Poznamy początki ich drogi, fascynacje, oraz wiele nigdzie indziej niepublikowanych ciekawostek i anegdot związanych z ich pracą twórczą i życiem codziennym. To właśnie nacechowanie książki historiami życia prawdziwych osób, stanowi prawdziwy fenomen, oraz autentyzm tej publikacji. Jeżeli takie sławy jak Rob Hubbard,

Ben Daglish, Paul Docherty, czy Jeroen Tel nie są Ci obce, to w książce Wilkinsa odnajdziesz wiele ciekawych informacji na temat tych, jak i wielu innych legendarnych osób związanych z Commodore 64. 

Znajdziemy tu również informacje pośrednio bądź bezpośrednio związane ze sceną crackerską, z labelami muzycznymi takimi jak „Maniacs Of Noise”, oraz osobami które tak dobrze znane są nam na komodorowskiej demoscenie (mimo, iż publikacja w 98% skupia się na grach, to przecież scena jak i gamedev zawsze się ze sobą lubiły przeplatać). Polecam tę książkę każdemu fanowi C64, oraz fanom ośmiobitowych pikseli i SID’owych brzmień. 
Publikacje uzupełniają dobrej jakości zdjęcia reklam sprzętu oraz gier z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dla mnie lektura tej książki była esencjonalnym, swoistym back in time, do czasów, gdzie wspaniałe, kolorowe komodorowskie pixele rozjaśniały nam szaroburą postkomunistyczną rzeczywistość za oknem , a magia sama wylewała się z telewizora, bądź monitora CRT do naszych pokojów, dając znać o sobie zapachem rozgrzanych dyskietek i zasilaczy.

C64 Rulez

Odyn

Nazwa publikacji: The Story of The C64 In Pixels
Język: Angielski
Ilość stron: 260
Cena: £19.99
Wydawnictwo: fusionretrobooks.com

Od Redakcji: Bardzo dziękujemy Odyn za ten tekst. Prosimy o więcej bo nasze łamy stoją otwarte dla każdego kto chciałby pisać o tematach wiązanych z komputerami Commodore. Przy okazji wspomnę tylko że poruszyliśmy kiedyś temat tej książki w jednym z naszych materiałów z początku pandemii. Powstał wtedy film w stylu przegląd pracy oraz artykuł z filmem związany. Link do artykułu i film zamieszczamy poniżej.

https://c64portal.pl/2020/04/10/przeglad-ksiazek-i-prasy-archiwa-zzap64-wywiad-z-jazzcat-onslaught/Kategorie:Artykuły

Tagi: , , , , , , , ,

1 reply

  1. Fajna, mam w PDF, gdzieś kiedyś trafiłem w jakiejś księgarni online była promocja za zero.

    Polubienie

%d blogerów lubi to: